GENEL

Birlikte rahmet, ayrılıkta felaket vardır


Bir araya gelip kaynaşmayı, birleşip dayanışmayı sağlayan bayramlar, birlikte rahmet, ayrılıkta felaket vardır esasını cemiyette pekiştirmektedir. Bu düsturu rehber edinen Müslümanlar, ziyaretleşmeyi artırarak engin bir sevince ulaşırlar. “ Farz ibadetlerden sonra Allah katında amellerin en sevimli olanı müminin kalbine sevinç koymaktır.” Allah bütün müminleri kardeş ilan etmiştir. Bayram vesilesiyle bu kardeşlikler daha da pekişmeli, küs olanlar barıştırılmalı, geçmişlerimize dualarla hediye göndermeliyiz. Çünkü:

Kimseye baki değildir mülk ü devlet, sîm ü zer,
Bir harap olmuş gönlü tamir etmektir hüner.

“Ey kendilerine karşı kötülük edip ölçüleri aşarak aşırı giden kullarım, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin” Zümer-53 İlahi müjdesi, tevbe anahtarı ile rahmet kapılarının sonuna kadar açılacağını haber veriyor. Bu da sevincin asıl kaynağı oluyor.

Bayram günleri sevinç günleridir. Fakat eğlenceyle geçirilecek tatil günleri değildir. Tatil olayında ferdiyetçilik vardır. Bayramda ise bütün inananların birlikte sevinci vardır. Allah’a kul olduğunu ve onun emirlerine sarılış vardır. Bayram namazında maşeri kalabalığın tekbir getirmesi, gönülleri heyecanlandırmaktadır. Gaflette olan gönülleri ise uyarmaktadır. Peygamber (sav) Efendimiz bayramı, yeme, içme, eğlence ve zikir günleri olarak açıklıyor. Tabii bu yeme içme yalnız başına değil, dostlarla ve muhtaçlarla beraber olmaktadır. Eş ve dostlardan kapımızı çalıp güler yüzle bayramlaşmaya gelmelerinin verdiği mutluluk ancak tadılır, anlatılması güç olur.

The post Birlikte rahmet, ayrılıkta felaket vardır appeared first on Kayseri Kent Vizyon Haber Gazetesi.Kaynak

Sitemizde bulunan yazı , video, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

Copyright © 2019 eliftv

To Top