GENEL

Pekmez potasyumdan da zengindir


Pekmezde vitaminler az miktarlarda bulunur. Ayrıca 2 tatlı kaşığı pekmez (10 gr) 29 kkal iken 2 tatlı kaşığı (10 gram) şeker 40 kkal’dir. Hem de saf şeker sadece karbonhidrat içerirken pekmezin besin değeri oldukça zengindir. 100 gram pekmez ortalama 293 kalorilik enerji sağlar. 100 gram pekmezde ortalama 400 mg kalsiyum, 10 mg demir bulunur. Pekmez, meyvelerin şıralarının kaynatılarak yoğunlaştırılmasıyla elde edilir. Çoğunlukla üzüm kullanılmakla birlikte az miktarda da olsa dut, erik, elma, armut pekmezi de yapılır. Son zamanlarda keçi boynuzu pekmezi de oldukça fazla gündeme gelmiştir. Pekmezin beslenme yönünden önemi kolay enerji sağlamanın yanı sıra, kemik gelişimi ve sağlığı için gerekli kalsiyumla kan yapıcı demirden zengin olmasıdır. Besinlerin vücutta enerji oluşturabilmesi için kanın alyuvarlarının yeterli düzeyde olması gereklidir. Demir yetersiz olunca alyuvar yapımı azalır kansızlık olur. Pekmez hem kolay enerji hem de bu kaynaktan vücutta enerji oluşması için kan yapıcı maddeyi içermesi nedeniyle önemlidir.

Ülkemizde pekmezden; pestil, cevizli sucuk, köfter ve pekmez lokumu gibi çeşitli yiyecekler yapılır. Pekmeze ceviz, susam, fındık gibi besinlerin karıştırılmasıyla elde edilen yiyecekler enerji ve mineraller yönünden zengin olmasının yanı sıra protein de sağlarlar. Bu sebeple pekmez ve pekmez ile hazırlanan yiyeceklere özellikle büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin beslenmesinde yer verilmelidir.

The post Pekmez potasyumdan da zengindir appeared first on Kayseri Kent Vizyon Haber Gazetesi.Kaynak

Sitemizde bulunan yazı , video, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

Copyright © 2019 eliftv

To Top