ÇİFTE STANDART

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

Eskiden ikiyüzlü denirdi. Şimdi bu tabirin yerine dilimizde “çifte standart” ifadesi kullanılmaya başlandı. Bu tabir, ifade ettiği manaya uygun bir şekilde arzı endam ediyor. Biri Türkçe, diğeri yabancı kelimeden oluşuyor.

Kimileri, dil zenginliği, kültür zenginliği olarak yorumlarken, kimileri de kültürümüzün ve bedii zevklerimizin -yine yabancı bir kelime ile- erozyona uğradığını ifade ediyor. Ki bu doğrudur. Çünkü zengin bir dile sahip iken kendi dilimizle istediklerimizi anlatamıyorsak büyük bir kültür eksikliğinin bozuk meyveleridir.

Çifte Standart” tabiri, inanç yönünden münafıklık alametini ifade eder. Sözü başka, inancı başka, niyeti bozuk kişileri tasvir eder. Göründüğü gibi olmayan, olduğu gibi de görünmeyen gerçek yönünü gizleyen kimse. Kaypak, ikili oynayan, bulunduğu ortama göre vaziyet alabilen tipi anlatır. Bu tipler insanlar arasında benden daha iyi yapacak, meseleleri benden daha iyi çözecek kimse yoktur şeklinde ortaya atılarak kendine zemin hazırlar. İnanmadığı halde inanmış gibi gözükür. “Münafıklar, insanlara gösteriş yaparlar.” (Nisa–142)

The post ÇİFTE STANDART appeared first on Kayseri Vizyon Kent Haber Gazetesi.

Devamını okumak için ; Kayseri Haber

Önceki Haber

3 yaşındaki çocuk yangında ağır yaralandı

Sonraki Haber

Kayseri Kent Haber Günün Gazetesi – 12 Kasım 2019