Göbeklitepe, “Bereketli Hilal” ile sanatseverler ile buluştu

Read Time:1 Minute, 49 Second


42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne dahil edilen Göbeklitepe için bir araya gelen sanatçılar “Bereketli Hilal’ karma sergilerinin kapılarını sanatseverler için açtı.

Harbiye Askeri Müzesi’nin ev sahipliğinde ve Anadolu Kültürel Girişimcilik sponsorluğunda, Göbeklitepe Özel Koleksiyonu ve Karma Sergisi “Bereketli Hilal” adı altında sanatseverler ile buluştu. Sergide heykel sanatçısı Özge Günaydın, dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu ve mücevher tasarımcısı Eren Şahan Bağcı’nın eserleri yer aldı. Sergide imzası bulunan Özge Günaydın bu zamana kadar kazılarda gün yüzüne çıkarılan taş kabartmaları ve doğa motiflerini ‘Fertile Crescent by Özge Günaydın’ mühür koleksiyonu ile sundu. Mühür koleksiyonun yanı sıra sanatçının Göbeklitepe kült yapısında bulunan T sembollerinin stilize edilmiş minyatürleri de yer aldı. Sergiye katılan bir diğer sanatçı Fırat Neziroğlu, dönemin sosyal hayatını buğday ve başak gibi figürlerde imgeleyerek eserlerini, dokuma üzerinden ışık yansımaları ile ifade etti. Tasarımcı Eren Şahan Bağcı ise kazı bölgesinde keşfedilen motiflerden 2019 Göbeklitepe Yılı için bir mücevher ve takı koleksiyonu sergiledi.

Sergi Hakkında konuşan Heykel sanatçısı Özge Günaydın; “Bereketli Hilal adını koymamızın sebebi yaşadığımız coğrafyanın bereketli olmasını sembolize ediyor. Göbeklitepe yılı olması sebebiyle de Göbeklitepe’ye atfettiğimiz bir sergi. Biliyorsunuz ki Göbeklitepe buğdayın da bulunması ile birlikte artık sadece tapınak olmaktan çıktı ve bizim için çok önemli olan ve dünya mirasına giren bir yapı. O zamanlar insanlar birbirine bir söz verdikleri zaman tapu yerine mühürlerini kırıp verirlerdi. Ben de o coğrafyaya atfederek oradaki sembollerden bronz halinde bir mühür koleksiyonu gerçekleştirdim. Biz burada açıkçası okulları ve gençleri çok önemsiyoruz. Göbeklitepe’ye gitme imkanı olmayan okullar ve öğrenciler var. Bu bizim dünya kültürel mirasımız herkesin mutlaka tanıması ve bilmesi gerekiyor” dedi.

Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı Halil Korkmaz da, “Biz müze ve ören yerlerinde hediyelik eşya ve yiyecek içecek satış noktalarını yönetiyoruz. Bunu sadece ticari bir faaliyet olarak görmüyoruz. Aynı zamanda bir kültür elçiliği vazifemiz var. Bu anlamda da sanatçılarımıza destek olarak bugün bu sergiyi İstanbullularla buluşturmuş oluyoruz. Birbirinden güzel eserlere imza atan sanatçılarımızla çok güzel bir sergi oldu herkesi bekleriz” şeklinde konuştu.

Sergi 28 Ekim tarihine kadar İstanbul Harbiye Askeri Müzede açık olacak. Sonrasında da çeşitli illerde bir roadshowa çıkarak daha fazla insana ulaşmayı hedefliyor.

BUGÜN NELER OLDU?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous post Kasım ara tatili ne zaman? 2019 Kasım tatili hangi tarihte? İlk ara tatil ne zaman ve kaç gün olacak?
Next post Kansızlık hastalığı, en çok kadınları etkiliyor