İnsanın hayırda yapacağı şeyler çoktur

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

Malca fakir, bilgi yönünden de dağarcığı boş olsa bile insanın hayırda yapacağı şeyler çoktur. Hayrî işlere öncülük ederek aynı ecri kazanması mümkündür. Peygamber (sav) “Bir iyiliğe öncülük eden kişiye o iyiliği yapanın ecri gibi sevap vardır.”  buyuruyor.

İnsanın sermayesi ömrüdür. Ömür ise her gün, her saat, her an ve her nefes tükenip gitmektedir. Ömrümüz,  lüzumsuz ve gereksiz iş ve tartışmalarla harcanıp heder edilmemelidir. Hz. Ebu Bekir (ra) “Dünya, müminin pazarı, gece ve gündüz sermayeleri, güzel amelleri ticaret malları, cennet kazançları, cehennemde zararlarıdır.” Diyor.

Allah’ın vaat ettiği mükâfatı kazanmak kulun en büyük hedefidir. Bu başarıyı elde edenler “genişliği göklerle yerler kadar olan cennet” ile müjdelenmektedir. Bu müjdelenilen neticeye ulaşmak ise iyilik ve hayırda yarışmakla kazanılmaktadır.

Ayet ve hadislerin bu telkinleri ile ecdadımız, hayır işleri gerçekleştirmede hem acele etmişler hem de bu yolda yarışmışlardır. Her gün ve her zaman hayır dualarına muhatap oldukları için sadaka-i cariye olarak hanelerine yazılmaktadır.

Hayırda yarışanlar, aynı zamanda şerre kilit olmuşlardır. İyilik caddesinde yürümek müminin hedefidir. İnsanlığın bu caddede yürümesi için can atar. Bu uğurda aklıyla, diliyle, eliyle, bilgisiyle, sahip olduğu tüm imkânlarıyla öncülük eder. Çünkü bu hayırda yarışmaktır. Allah’ın razı olduğu yoldur. “Ey iman edenler! Allah’dan korkun ve herkes yarın için ne hazırladığına baksın.” buyrulmaktadır.  Şer ise Hak Tealanın buğuz ettiği ve yasakladı şeylerdir.

The post İnsanın hayırda yapacağı şeyler çoktur appeared first on Kayseri Vizyon Kent Haber Gazetesi.

Devamını okumak için ; Kayseri Haber

Önceki Haber

Yusuf Yazıcı: Fransa kuvvete dayalı bir lig

Sonraki Haber

Lise öğrencilerine uygulamalı özel ders