Kayseri’de başı örtülü Avukata tehdit


20201010 115504 0000
20201010 115504 0000

“AVUKATLIĞIMI YAPMAZSAN SENİ KAYSERİ MEYDANINA BAYRAK DİREĞİ OLARAK DİKERİM”…İDDİAYA GÖRE MELTEM TUĞBA BİLGİN BU SÖZLERLE TEHDİT EDİLDİ
Geçtiğimiz günlerde Kayseri Barosu avukatlarından Av. Mahmut Seydi Arık’ın şiddete uğramasının ardından, Kayseri Barosu avukatlarından başka bir avukat olan Meltem Tuğba Bilginin iddiasına göre, davasını almadığı bir vatandaş tarafından tehdit edildi. Söz konusu iddia sonrası kamuoyundan tepki geldi.
İddiaya ilişkin bilgileri sosyal medya hesabından paylaşan avukat bilgin;
Bir avukat olarak hiç tanımadığım bir kişi tarafından 01/10/2020 günü akşam saatlerinde davasını almam için tehdit edildim. Bu kişi cep telefonuma AVUKATLIĞINI YAPMADIĞIM TAKDİRDE İSTEDİĞİ DAKİKA BENİ EVİMDEN ALDIRACAĞI, KAYSERİ MEYDANINA BAYRAK DİREĞİ OLARAK DİKECEĞİNİ, MEYDANINDA BAYRAK OLARAK SALLANDIRILACAĞINI söyleyerek mesleğimi ve şahsımı tehdit ve hakaret ederek aşağılayıcı sesli mesajlar gönderdi. Bu olay üzerine Kayseri Barosunun Avukat Hakları Komisyonundan destek istedim. Ancak bu taleplerime rağmen Avukat Hakları Merkezinden bir hafta sonra arandım. Tehdit ve hakaret suçları yönünden olayın şahsi olduğu ve dosyanın takip edilebilmesi için vekâletname vermem gerektiği söylendi. Üç gün boyunca büromda mahsur kaldım. O kadar zor günler geçirdiğim bu süreçte ne baro teşkilatı ne de yargı teşkilatı gerektiği gibi yanımda olmadı, desteğini ve varlığını hissettirmedi. Meslektaşlarımızın birlik ve destek olması için illaki bir fiziksel şiddete maruz kalmış olmamız ya da en kötü ihtimalle hayatımızın son bulması mı gerekiyor. Öldükten sonra taziye ziyaretlerinin ailem için bir anlamı olmayacaktır. İçimi acıtan bir diğer husus ise, şikâyet dilekçemde mesleğimle ilgili ölümle tehdit edilmeme, hakaret ve aşağılayıcı sözler sarf edilmesine dair sesli mesajlar ve çözümleri ayan beyan bulunmasına rağmen Avukatlık Kanunu ve sair mevzuatlara göre; görevimle ilgili şahsıma karşı işlenen suçların hâkime karşı işlenmiş gibi sayılacağı, avukatın yargı görevi gören meslek mensubu olduğu belirtilirken şikâyet dilekçemdeki delillerim dikkate dahi alınmadan şüphelinin daha da hafif bir cezayı gerektiren bir suç olan Kişilerin Huzur Ve Sükununu Bozma Suçundan Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilmesi ve hâkimliğin şüpheliye adli kontrol hükümleri uygulaması biz avukatların hukukun üvey evlatları yerine konmasından farklı bir şey değildir. Kaldı ki bu kişi, mesleğimle ilgili tehdit ve hakaretlerini kadın olmam sebebi ile kolaylıkla sürdürmeye devam etmiştir. Ciddi bir emek ve uğraş gerektiren insan onurunu ve saygınlığını korumayı gerektiren avukatlık mesleğimi yedi yıldır icra etmeye çalışıyorum. Hukuksuzluğun ve kadına şiddetin karşısında olmaya çalışın bir avukat olarak biliyorum ki maruz kaldığım bu üzücü olay avukatlar için ne ilkti ne de son olacak. ifadelerini kullandı.

IMG 20201010 WA0018Kaynak

Önceki Haber

Kayseri şehir hastanesi yapımında görevli şirkete iki katı para ödendi iddiası

Sonraki Haber

Berna Gözbaşın’dan anlamlı paylaşım – ENKayseri