Milli teknoloji ve nitelikli insan kaynağı için ikili işbirliği

Read Time:1 Minute, 15 Second


İstanbul Aydın Üniversitesi ile TUSAŞ/TAI arasında, eğitim iş birlikleri ve öğrenci stajları konusunda iki ayrı protokol imzalandı. Protokolde teknolojinin millileşmesi ve nitelikli insan kaynakları yetiştirilmesi konularında uzlaşı sağlandı.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) arasında eğitim, öğretim ve araştırmaya ilişkin iş birliğini geliştirmek ve kalıcı kılmak üzere gerekli koşulları düzenlemek amacıyla bir işbirliği protokolü imzalandı.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) tarafından Rektör Prof. Dr. Yadigâr İzmirli ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zafer Aslan’ın imzaladığı iş birliği protokolüne TUSAŞ/TAI tarafından Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil ile AR-GE ve Prototip Operasyonları Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk imzaladı.

Milli teknoloji için AR-GE desteği verilecek

Protokol kapsamında, TUSAŞ/TAI’ın yürütmüş olduğu, havacılık ve savunma teknolojilerini millileştirme faaliyetlerini desteklemek amacıyla araştırma geliştirme projeleri geliştirilecek, yetkin insan kaynağı yetiştirmek üzere lisansüstü eğitime yönelik ortak tez ve proje çalışmaları gerçekleştirilecek.

Ortak bilimsel aktiviteler düzenlenecek

Söz konusu protokolle öğrencilerin TUSAŞ/TAI’ın laboratuvar ve teçhizat alt yapısı ile tesislerini kullanarak tez vb. akademik çalışmalar yapabilmeleri de hedefleniyor. Protokolle ayrıca taraflar, ortak konferans, seminer, sempozyum, çalıştay, panel gibi bilimsel aktiviteler organize edecekler.

Mühendis adaylarına staj imkânı sağlanacak

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) ile TUSAŞ/TAI arasında imzalanan ikinci protokol ile İAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri TUSAŞ/TAI’ta staj yapabilecekler. Protokol kapsamında geliştirilen “Stajyer Mühendis Programı” sayesinde İAÜ Mühendislik Fakültesi’nin 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencileri, haftanın bir günü TUSAŞ/TAI’ta çalışacaklar ve görev süreleri boyunca TUSAŞ/TAI çalışanı olarak ücret de alacaklar.

BUGÜN NELER OLDU?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous post İnternete ilan veren satıcıları dolandıran şahıslar yakalandı
Next post Milli Savunma Bakanlığı’ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması