Allah’ın rızasını kazandıracak fazilet yarışı

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

Kuran ve sünnette hayra teşvik konusuna önemle yer verilmektedir. Bu bakımdan insanlık tarihinde en üstün payeye erişen medeniyetimiz, hayrın her alanında yarışan ecdadımızın insan sevgisine odaklı inşa ettikleri medeniyettir.

Toplumun faydasına, ülkenin kalkınmasına yarayan faaliyetler hayırda yarıştır. Hayırda yarışmak; ömrün bereketlenmesine, gönlün huzur bulmasına, geçici hayatta, kalıcı bir iz bırakmaya ve hayırla yâd edilmeye vesiledir. Bahsetmek istediğimiz hayır, her türlü iyilik, güzellik, yararlı işler, faydalı olan her şeyi içine alan şümullü bir kavramdır. Her şeyin en güzeli, en iyisi ve en faydalısını yapma gayretinde olmak ve bununla Allah rızası ile ebedi mutluluğu kazanmayı hedeflemektir. Bu maksatla imanda, kulluk vazifemiz olan ibadetlerde, infakta, ahlakta, vatana hizmette, eğitim alanında evlat yetiştirmede ve insanın faydasına olan hizmetlerin hepsinde mükemmel olanını gerçekleştirmektir.

Din yolu, insanların hayrını ve iyiliğini istemektedir. Çünkü hadiste “Din hayırhahlıktır.” buyrulmaktadır. Hayra koşmanın ve bu amaçta yarışmanın hedefi de budur. İnsanların mutluluğunu temin etmek için uğraşırken kendimiz mutlu oluyoruz. Mutluluk atmosferinde Allah’ın rızasını talep ediyoruz. Hayırda yarışmak, Allah’ın rızasını kazandıracak fazilet yarışıdır.

The post Allah’ın rızasını kazandıracak fazilet yarışı appeared first on Kayseri Vizyon Kent Haber Gazetesi.

Devamını okumak için ; Kayseri Haber

Önceki Haber

Galatasaray’da Florin Andone şoku

Sonraki Haber

Tel Abyad’da hain saldırı: 8 ölü, 20 yaralı